Kokouksessa käytiin läpi Pauhu 2026 -piirileirin ajankohtaiset kuulumiset: tekijäpestaukset etenevät, toinen osallistujakirje on lähdössä pian ja ohjelmien suunnittelu on hyvässä vauhdissa. Budjetti täsmentyy hankintojen valmistuttua, ja leiriä edeltäviä simulaatioita on tulossa Hyvärilässä.
Piirin kasvusta ja kasvua tukevista toimenpiteistä keskusteltiin yhdessä Suomen Partiolaisten 2. varapuheenjohtaja Niko Tammisen kanssa.
Hallituksen kokouksessa todettiin vuoden 2027 toiminnan ja talouden suunnittelun aikataulu ja ohjeet, ja sovittiin toiminnanalojen yhteistyön suunnittelun kehittämisestä.
Lisäksi vahvistettiin muutoksia ryhmien ja jaostojen kokoonpanoihin, hyväksyttiin päivitetyt ansiomerkkisäännöt sekä käytiin läpi syksyn 2026 tapahtumien ajankohtainen tilanne. Piirin tapahtumat löydät tapahtumakalenterista.
Kokouksessa käytiin myös alustavaa keskustelua syksyn 2026 piirihallitusvaaleista ja tulevan hallituskauden pestirakenteesta. Varsinaiset päätökset tehdään seuraavassa kokouksessa.